Hatósági túlkapás vagy félreértés okozta a botrányt?
Megjelent a Szabadság napilapban 2010. március 16. Olvasta 547 felhasználó.
foto ROHONYI D. IVÁN
Mintegy ezer személy vett részt tegnap a kolozsvári, március 15-i ünnepségeken, amelyek helyszínein hol a nap sütött, hol kisebb hóvihar tombolt. Az ünneplés is felemásra sikeredett, hiszen beárnyékolta két sajnálatos incidens. Az ünneplő sereg és az események szervezésében részt vállaló kilenc magyar ifjúsági szervezet képviselői a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet elől indultak el, majd a menet a Szent Mihály-templomba tért be, ökumenikus istentiszteletre. Innen az ünneplők énekelve, rezes banda kíséretében vonultak az egykori Biasini szálló elé, ahol a Petőfi-emléktáblánál ünnepi beszédek hangzottak, majd koszorúzás következett, és felolvasták a szervezők által összeállított, aktuális tizenkét pontot tartalmazó listát. Az ünnepség végén a rendőrség bekísérte az Új Magyar Gárda Székely Szakaszának parancsnokát, majd három magyar lányt, akik a Főtérre kigondolt délutáni rendezvények előkészítésében munkálkodtak.
Rezesbandás, Kossuth-nótás felvonulás
A teológusok és magyar politikusok által vezetett menet lelkes fiataljainak Kossuth nótáitól volt hangos a Kossuth Lajos (1989. december 21.) út tegnap délelőtt, amikor rezesbanda és hangos énekszó kíséretében vonult fel Kolozsvár emlékező magyarsága a Protestáns Teológiai Intézettől a Főtérre. A felvonuláson a rendezvényt szervező ifjúsági szervezetek mellett képviseltette magát a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és az Új Magyar Gárda Székely szakasza is, akik Székelyföld nem Románia feliratú transzparenssel próbálták felhívni magukra a figyelmet. A felvonulás ennek ellenére mindenféle incidens nélkül zajlott, megőrizve annak ünnepi jellegét. A zászlók, az énekszó, a rezesabanda és a lelkes felvonuló, emlékező tömeg egymagában bizonyítéka nemzeti öntudatunknak, megmaradásunknak.
Az ünneplők ezt követően a Szent Mihály-templomban ökumenikus istentiszteleten vettek részt, amelyen a különböző felekezetű egyházak képviselői, diplomaták és politikusok is felszólaltak, és a kolozsvári iskolák kórusai működtek közre.
Pap Géza református püspök nemzeti imádságunk, himnuszunk őszinteségének fontosságára hívta fel a figyelmet, illetve Isten áldásának szükségességét boncolgatta. – Nemzeti ünnepünkön ismét imádkozunk: Isten elé állunk és kérünk. Tudomásul vesszük, hogy a világmindenség trónusa előtt állva, az ég és föld egyetlen Urát szólítjuk meg, aki nemcsak a múltunknak és a jelenünknek, de a jövendőnknek is Ura. Csak annyit kérünk Tőle, hogy fordítsa orcáját mireánk, őrizzen meg minket, bűneinket bocsássa meg Jézus Krisztusért, áldjon meg az Ő áldásával, és árassza ki mireánk jókedvének, kegyelmének bőségét” – mondta beszédében a püspök.
Kovács Sándor katolikus főesperes szerint ma a kozmopolitizmus és mások jövőjével mit sem törődő evilágiság el akarja hitetni, hogy ott a hazánk, ahol jobban élünk. Mégis: volt és marad el nem évülő alapja a szülőföldszeretetnek. – Nagy nemzetek nem szégyellik védeni szülőföldjük és hazájuk javát, de a kicsik sokszor másokat majmolva nem érlelik meg saját helyes, életet építő nemzeti tudatukat. Ez a nemzeti érzés nem sovinizmus, mely mások lekicsinylésével akar nagyobbnak látszani, hanem saját elért tudásával, magyarságával teremt megbecsülendő helyet a népek családjában és a történelemben – beszélt a szülőföld fontosságáról a főesperes.
1848 üzenete: szabadság és hazaszeretet
Mezei Csaba unitárius lelkész elmondta: történelmünk arra tanít, hogy csak az a miénk, amit kiharcolunk magunknak. Hozzátette: a szabadsághoz véres háborún keresztül vezet az út. A szabadság tökéletes törvényét fedezték fel annak idején a márciusi ifjak. Nemzeti ünnepünk erre a szabadságért való küzdelemre emlékeztet, hiszen egy vallás van e földön: a szabadság – emelte ki a lelkész.
Fehér Attila evangélikus-lutheránus egyházkerületi főtanácsos hangsúlyozta: 1848 dicső forradalmát a haza érdekében lobbantották ránk. Az elmúlt években sokféleképpen emlékeztek a szabadságharcra: hol igaz szívvel, hol a politikai szükségleteknek megfelelően, de 1848. március idusának üzenete mindenképpen a hazaszeretet. – 2010-ben rohanásaink szüneteiben álljunk meg egy percre, és emlékezzünk Petőfiékre, akik számára hazájuk többet jelentett életüknél. A hazaszeretet, a hit Isten igazságában adott nekik erőt. Ne féljetek, a lelket nem lehet megölni – fejezte be ünnepi beszédét a főtanácsos.
Szilágyi Mátyás kolozsvári főkonzul Bajnai Gordon, a Magyar Köztársaság miniszterelnökének gondolatait tolmácsolta, aki azokat a kérdéseket vetette fel, hogy van-e még az ősökhöz méltó magyarságtudat a magyarokban, mennyire változott meg a magyarságkép bennünk, illetve rólunk a nagyvilágban, és hogy tudunk-e vigyázni nemzeti értékeinkre, örökségünkre? Az ezekre a kérdésekre adott válaszaink önazonosságunkat, értékválasztásunkat erősen meghatározzák. – A Magyarország határain túl élő nemzettársaink számára ezeknek a kérdéseknek még nagyobb jelentősége van, hiszen nem csak történelmi távlatból, de földrajzi távolságokat és határokat is áthidalva kell tudniuk meghatározni identitásukat, megtartaniuk magyarságukat – mondta.
Az egymáshoz való közeledés ünnepe
László Attila, a Kolozs Megyei RMDSZ elnöke szerint az ünnep pillanata mindig arra int mindannyiunkat, hogy közeledjünk egymáshoz, vagyis jobbá tesz bennünket. – A márciusi ifjak, de Mátyás király és Márton Áron püspök is arra törekedett, hogy a sok rosszból valami jót teremtsenek. Mi viszont sajnos hajlamosak vagyunk arra, hogy a kis jót is rosszra fordítsuk. Úgy tűnik, idén még a tavasz se talál ide ezen a napon, aminek jelzés értéke van – mondta.
Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke a pihenés, a számvetés, az útkeresés ünnepének tartja március 15-ét. Elmondta: ilyenkor mindenkinek fel kell tennie magában azt a kérdést, hogy ment-e általa a magyarság elébb. Ilyenkor ehhez a számvetéshez keresünk fogodzókat. A márciusi ifjakban megvolt a nemzet szabadságának kivívásához való képesség.
A világ 52 országában, ahol magyarok élnek, március 15-e a magyarság ünnepe. Ha fogyva is, de elegen vagyunk még, hogy azt a hazát, amit őseink teremtettek, megőrizzük. A szabadság számunkra az önrendelkezést, az autonómiát jelenti – hangsúlyozta a politikus, aki szerint zászlóinkon a következő jelszavaknak kellene állniuk: jobb törvény, kitartás, szolidaritás, összefogás, európai jövő.
Csép Sándor, a Kolozs Megyei MPP elnöke úgy vélte: a 162 évvel ezelőtt történt eseményeknek mára már hatalmuk van. Március 15. éltető eszmévé vált, a márciusi ifjakra jellemző volt a jogaikért való kiállás és a határozottság. Elmondta: nagy hiba lenne, ha csak emlékeznénk ilyenkor. Sokkal több március 15-e az emlékezésnél, mert együtt vagyunk, együtt éljük meg a nemzeti létet.
Mindennapok és történelem
A volt Petőfi utcában, az egykori Biasini szálló falán elhelyezett emléktábla előtt gyűlt össze a több száz lelket számláló tömeg. Kelemen Csongor színművészetis hallgató Petőfi szavalata után László Attila alpolgármester, Kolozs megyei RMDSZ-elnök beszédében kiemelte: – Számunkra március 15-e főhajtás és kokárdás honfoglalás is. Az idő és a történelem nekünk kedvezett – mondta az alpolgármester.
– Sokan sokszor megfordultak már e helyen, de vajon hányan nézték meg ezt a kis táblát? Vajon mennyire része mindennapi életünknek a történelem? – tette fel a kérdést Cseke Attila egészségügyi miniszter, majd azzal zárta beszédét, hogy ha további 162 év múlva is emlékeznek majd a kolozsváriak a híres szálloda híres vendégére, Petőfire, abban nekünk is részünk lesz.
– Pozitív tényező, hogy a kolozsvári városvezetés is részt vesz az 1848-as forradalom és szabadságharc kirobbanására szervezett ünnepségen. Magyarország a jószomszédi viszonyra törekszik. A partneri viszony pedig a romániai magyarság teljes jogérvényessége mellett lehetséges – vélte Szilágyi Mátyás, Magyarország kolozsvári főkonzulja magyar és román nyelvű beszédében. Sorin Apostu polgármester pedig az európai népek közötti összhangról, toleranciáról és a multikulturalitás fontosságáról beszélt. Vasile Cozma alprefektus Traian Băsescu államfő és Emil Boc kormányfő ünnepi beszédét olvasta fel. A kormányfői beszéd fő gondolata a román–magyar kapcsolatok fejlődése volt, majd arról biztosította az RMDSZ-t, hogy továbbra is számít az ország korszerűsítési folyamatában.
A Kolozsvári Református Kollégium (karnagy: Székely Árpád igazgató) fellépése után felolvasták az eseményt szervező kilenc magyar ifjúsági szervezet által összeállított „aktuális” kolozsvári tizenkét pontot – így például a funari örökség magyargyalázó emléktábláinak az eltávolítását, az egykori városcímer visszaállítását kérték –, majd politikusok, önkormányzati vezetők, ifjúsági szervezetek képviselői helyezték el koszorúikat a Petőfi-emléktáblánál. A Himnusz és a Székely Himnusz eléneklése után a tömeg a Főtér felé tartott.
Bűnvádi eljárás a szakaszparancsnok ellen
A Biasini szállón található Petőfi emléktábla megkoszorúzása után bekísérték a rendőrségre az Új Magyar Gárda Székely Szakaszának egyik képviselőjét. A hírt a Mátyás-szoborcsoport előtt jelentette be a csoportosuláshoz tartozó egyik fiatalember. Többek között közölte, hogy szakaszvezető parancsnokukat, Balázs Pál Gergelyt egy gépkocsihoz kísérte két férfi, és elvitték. A rendőrség képviselőjének nyilatkozata szerint erre azért került sor, mert a fiatalember náci jelképeket viselt az öltözékén.
– Nem tekinthető náci szlogennek a „Meine Ehre heißt Treue”, azaz „A becsületem az erényem” jelszó, ami Balázs Pál Gergelynek kabátujján volt látható, akárcsak a szöveg fölött található halálfej sem – jelentette ki a Szabadság kérdésére Máté András Levente ügyvéd, parlamenti képviselő. A politikus szerint a cserkészeknek és a vitézi rendeknek is van egyenruhájuk, illetve rangjuk, a halálfej pedig a heavy metal rajongóinak öltözékén is látható.
Máté András Levente elmondta: amennyiben bűnvádi eljárás indul Balázs Pál Gergely ellen, Dimény Emese ügyvéd vállalja a fiatalember védelmét.
A fiatalt a délután folyamán elengedték, a feliratos ruházati cikket viszont elkobozták. A rendőrség tegnap este kiadott sajtóközleménye szerint a 23 éves marosludasi fiatal öltözékén „fasiszta jellegű jelvények” voltak, ami a vizsgálatok során beigazolódott: a fiatal tette kimeríti a fasiszta, rasszista vagy xenofób jelképek nyilvános használatát, a 2002-ben kiadott 31-es számú sürgősségi kormányhatározat szerint, így az ügyet átutalják nyomozás végett a Kolozsvári Bíróság mellett működő Ügyészséghez.
Szoborparkból rendőri kihallgatásra
A rendőrség egyik egysége nemsokára az 1-es számú őrsre kísért be három szervezőt, köztük Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) tagokat is. A három hölgy a március 15-i ünnepi koszorúzást követő programponton, az 1848-as forradalmi hangulatot felidézendő élő szoborpark és a korabeli műhelyek összeállításán dolgozott a Főtéren, amikor a rendőrség képviselői kérdőre vonták őket.
A három 21 éves – bukaresti, nagyváradi illetve sepsiszentgyörgyi – fiatal nő a restaurálás alatt álló Mátyás-szoborcsoportot körülvevő kerítésre egy Nagy-Magyarországot ábrázoló nagyméretű térképet akart kitenni, rajta a forradalom személyiségeinek képével, néhány perccel később viszont már a rendőrautóban ültek.
A KMDSZ szervezőit háromnegyed hat előtt engedték el a rendőrőrsről. Megtudtuk: jegyzőkönyv nem készült, szóbeli figyelmeztetést sem kaptak. Talpas Botond, a diákszervezet elnöke lapunknak elmondta: a térképet vizsgálat céljából lefoglalták, és egyelőre úgy tűnik, hogy a kellemetlen eset félreértésnek tudható be.
Máté András Levente ügyvéd, parlamenti képviselő a három magyar lány bekísérése kapcsán a következőket nyilatkozta lapunknak: „Semmilyen törvény nem tiltja, hogy egy történelmi jellegű térképet kifüggesszenek. Az eseményt szervező ifjúsági szervezetek rendelkeztek engedéllyel. A plakátolás büntetése nem a rendőrség, hanem a városházához tartozó közösségi rendőrség feladata. Értesülésem szerint a Mátyás király szoborcsoport restaurálását végző Concefa cég nem tiltakozott a plakát kifüggesztése ellen (a kerítés, amelyre a plakát került volna, a Concefa tulajdona). A rendőrségnek a csend és a fegyelem megőrzésére kellett volna figyelnie, és nem a kifüggesztett plakátokra” – mondta.
Lapunk értesülései szerint a rendőrök azt hitték, hogy a lányok is gárdások, és tiltott jelképeket akarnak kifüggeszteni. A rendőrségi közlemény szerint ügyükben egyelőre a rendőrség csak vizsgálódik.
*
Az ünnepség kora este a Mátyás király szülőháza előtt folytatódott, ifjúsági műsorral, majd a Kolozsvári Állami Magyar Színházban az Ezernyolcszáznegyvennyolc, te csillag c. műsorral, Boér Ferenc és a Tarisznyás Együttes fellépésével, a Pilvax forradalmi kávéházban zárult, ahol a A magyar szabadság című tárlatot tekinthették meg a jelenlévők, valamint az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet tagjainak ünnepi műsorát és az Alterego csoport fellépését.
Bekísérték a rendőrségre a KMDSZ és a gárdások képviselőit
Megjelent a Szabadság napilapban 2010. március 15. Olvasta 928 felhasználó.
Néhány perccel ezelőtt bekísérték az 1-es számú rendőrőrsre a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) képviselőit.
15:11: A március 15-i kolozsvári, a Polgármesteri Hivatal által engedélyezett rendezvények folytatásaként röviddel 15 óra előtt a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) képviselői Főtéren sorra kerülő Forradalmi sétatér, élő szoborpark, kokárda-készítés, korabeli műhelyeket készítették elő, amikor a rendőrség képviselői kérdőre vonták őket.
Az ok: a restaurálás alatt álló Mátyás-szoborcsoportot körülvevő kerítésre egy plakátot akartak kitenni. A három hölgyet bekísérték a rendőrségre. Egyikük Vetési Imola, a civil szervezet gazdasági alelnöke.
15:17: - Három hölgyről van szó
Talpas Botond, a KMDSZ elnöke a Szabadságnak megerősítette: valóban három hölgyről van szó, a diákszervezet képviselőiként vettek volna részt a városháza által engedélyezett főtéri rendezvényen.
15:22 - Nagy-Magyarország térképet akartak kiaggatni?
Egyes hírek szerint a hölgyek Nagy-Magyarország térképét akarták kiaggatni a Mátyás-szoborcsoportot körülvevő kerítésre.
15:55 - Az Új Magyar Gárda Székely Szakaszának képviselőjét is bekísérték
A Főtéren sorra kerülő rendezvények megkezdése előtt az Új Magyar Gárda Székely Szakaszának képviselőjét is bekísérték az 1-es számú rendőrörsre. Az ide kattintva elérhető videón a "szakaszparancsnok" bekísérését jelenti be az Új Magyar Gárda Székely szakaszának képviselője a Főtéren.
kiaggatni a Mátyás-szoborcsoportot körülvevő kerítésre.
16:24 - László Attila nem ért egyet a gárdások és a vármegyések jelenlétével
László Attila, Kolozsvár alpolgármestere, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke kijelentette: nem ért egyet az Új Magyar Gárda Székely Szakasza, illetve a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) képviselőinek a jelenlétével a március 15-i ünnepségeken, és a Székelyföld nem Románia felirattal.
16:45 -VIDEÓ - Székely gárdista hőzöngés a Főtéren
Az Új Magyar Gárda Székely Szakaszának képviselője a Főtéren. A videó ide kattintva tekinthető meg.
17:10 - Sajtótájékoztatót tartanak a magyar ifi szervezetek a bekísérések kapcsán
Néhány perccel ezelőtt SMS üzenet érkezett Sándor Krisztina, a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT) elnöke részéről, amelyben arról tájékoztat, 18:30-kor a magyar ifjúsági szervezetek sajtótájékoztatót tartanak a magyar színház előtt "a mai események kapcsán (elvitt 3 lányt a rendőrség stb.)" - áll az üzenetben.
17:15 - Elengedték a rendőrségről a három KMDSZ-es lányt
Talpas Botond, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség elnöke néhány perccel ezelőtt a Szabadságnak azt nyilakozta: elengedték a három diáklányt az 1-es számú rendőrőrsről.
17:25 - Nem készült jegyzőkönyv, nem büntették meg a KMDSZ képviselőit
Talpas Botond arról is beszámolt, hogy a rendőrörsön arra kérték a hölgyeket, írjanak nyilatkozatot arról, pontosan mi történt a Főtéren.
- A térképet lefoglalták. Azt mondták, megvizsgálják, mit ábrázol. Jegyzőkönyv nem készült, szóbeli figyelmeztetést sem kaptak. A rendőrök azt mondták, jelentkeznek. Kellemetlen az eset, ráadásul félreértés volt, s emiatt egy közösségi rendezvény hiúsult meg - nyilatkozta Talpas.
17:37 - Máté András: Nem náci jellegű a gárdás fiatalember egyenruháján taláható felirat
Nem tekinthető náci szlogennek a „Meine Ehre heißt Treue”, azaz „A becsületem az erényem” jelszó, ami Balázs Pál Gergelynek kabátujján volt látható, akárcsak a szöveg fölött található halálfej sem – jelentette ki a Szabadság kérdésére Máté András Levente ügyvéd, parlamenti képviselő.
A politikus szerint a cserkészeknek és a vitézi rendeknek is van egyenruhájuk, illetve rangjuk, a halálfej pedig a heavy metal rajongóinak öltözékén is látható.
Máté András Levente elmondta: amennyiben bűnvádi eljárás indul Balázs Pál Gergely ellen, Dimény Emese ügyvéd vállalja a fiatalember védelmét.
17:55 - Máté András: Nem tilos a történelmi jellegű térképek kifüggesztése
Máté András Levente ügyvéd, parlamenti képviselő a három magyar lány bekísérése kapcsán – akik a Főtéren szervezendő kiállítás kapcsán Nagy Magyarország térképet akarták kifüggeszteni – a következőket nyilatkozta: „Semmilyen törvény nem tiltja, hogy egy történelmi jellegű térképet kifüggesszenek. Az eseményt szervező ifjúsági szervezetek rendelkeztek engedéllyel. A plakátolás büntetése nem a rendőrség, hanem a városházához tartozó közösségi rendőrség feladata. Értesülésem szerint a Mátyás király szoborcsoport restaurálását végző Concefa cég nem tiltakozott a plakát kifüggesztése ellen. A rendőrségnek a csend és a fegyelem megőrzésére kellett volna figyelnie, nem a kifüggesztett plakátokra” nyilatkozta lapunknak Máté András Levente.
18:33 - Szabadon engedték a gárdások képviselőjét
Információink szerint szabadon engedték az Új Magyar Gárda Székely Szakaszának képviselőjét. A rendőrség lefoglalta a fiatalember egyenruháját, ugyanis az a vád, hogy azon náci szlogen jelenik meg.
18:55 - Bűnvádi eljárás indul a gárdás fiatelember ellen
A rendőrség által néhány perccel ezelőtt küldött közlemény szerint a gárdás fiatalember egyenruháján fasiszta, rasszista és idegengyűlölő szimbólumok jelennek meg, ezért bűnvádi eljárás indul ellene, amelyet a kolozsvári bíróság mellett működő ügyészség folytat le.
19:20 - Történelmi pannókat állítottak volna ki
Megtudtuk: a KMDSZ és a KOMATE (Kolozsvári Magyar Történészhallgatók Egyesülete) a 48-as eseményeket (helyszínek, márciusi ifjak, nagy csaták) felelevenítő történelmi pannókat állított volna ki a Főtéren.
A Talpas Botond KMDSZ-elnök birtokában lévő engedélyt megadta a polgármesteri hivatal, ám a havazás miatt a pannókat nem tudta a színház biztosítani.
Hirtelen kényszermegoldásként a kiállítás szervezői a szoborrestaurátorok szóbeli engedélyével a kerítésre helyezték a kiállítási anyagot, köztük egy Nagy Magyarországot ábrázoló történelmi térképet is.
19:31 - Este fél héttől a magyar ifjúsági szervezetek sajtótájékoztatót tartottak a bekísérések kapcsán. Sándor Krisztina, a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT) elnöke összefoglalót olvasot fel.
Helyzetkép Kolozsvárt: ünnepre készültünk, a rendőrségen ültünk
Szükségtelen és eltúlzott rendőri fellépés zavarta meg a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) kezdeményezésére és társszervezésében zajló március 15-i ünnepi rendezvénysorozatot : kora délután a kulturális rendezvénysorozat három szervezőjét az őrsre vitték. Bár néhány óra múlva kiengedték őket, az incidens megzavarta az ünnepség menetét, igy elmaradt a Főtérre tervezett kulturális összeállitás, a "Forradalmi Sétány".
A KMDSZ gazdasági alelnökét, illetve a Kolozsvári Magyar Történészhallgatók Egyesületének (KOMATE) két önkéntesét a Főtéren űltették rendőrautóba. A rendőri fellépés indoka az volt, hogy a fiatalok az 1848-49-es események magyar vonatkozásait bemutató panokat és plakátokat akartak a helyszinen kifüggeszteni. A lányokat annak ellenére kisérték be a kolozsvári 1-es számú rendőrőrse, hogy a szervezetnek a Polgármesteri Hivatal által jegyzett engedélye volt. A kulturális rendezvény egyik szemléltető eleme lett volna egy, a Magyar Királyságot ábrázoló térkép is, mely a magyar vonatkozású eseményeket és személyiségeket ábrázolta.
A szervezők a rendőrök jelenletében közel húsz percig készitették elő a kiállitást. Ezután kezdődtek a problemák. Bár az önkéntesek első felszólitásra leemelték a korabeli térképet, és együttműködtek a rendfenntartókkal, néhány perccel később váratlanul intézkedés alá vonták-, és el is szállitották őket.
A rendörőrsön a három lány, valamint az őket kisérő szervezeti kepviselák mintegy két órát töltöttek bent. A rendőri intézkedés jegyzőkönyv és büntetés nélkül zárult, a túlzott és erőltetett fellépés azonban tönkretette az ünnepség keretében a Főtérre tervezett műhelyeket és foglalkozásokat.
A Kolozsvári Magyar Diákszövetség sajnálatosnak tartja, hogy bizonyos források párhuzamot véltek felfedezni az Uj Magyar Gárda Mozgalom Székely Szakaszának rendőrségre kisért képviselője, valamint a KMDSZ önkéntesek ügye között. A KMDSZ kezdeményezésére zajló március 15-i ünnepségsorozat ugyanis kizárólag kilenc, kolozsvári székhelyű ifjusági- és diákszervezet közreműködésével zajlott. A szervezők minden csatlakozót szivesen láttak, és ezúton köszönik segitségüket. Sajnálattal tapasztaltuk azonban az ünnepet kisajátitani kivánó, és az önnön céljaikat előtérbe helyező mozgalmak megjelenését is. Az intézkedő rendőrök egy félreértés okán eleinte gárdista-szimpatizánsnak gondolták a KMDSZ szervezőit, az ügy azonban rövidesen tisztázódott.
A KMDSZ felháboritónak tartja, hogy hasonló eljárásnak vetik alá, és munkájukban akadályozzák a huszonéves fiatalokat, miközben azok szabadidejüket feláldozva közösségi tevékenységet vállalnak fel, és méltóképpen probálják megszervezni a magyar forradalom kirobbanásának megünneplését. KMDSZ sajtóirodája.
Megjegyzés.A MPP Kolozs megyei és a kolozsvári vezetősége köszönetet mond a szervezőknek és a polgármesteri hivatalnak,amiért a megemlékezésen közösen ünnepelhetünk! Köszönjük a MPP tagoknak és barátainknak is, hogy a zord idő ellenére is a megemlékezésen olyan nagy számban voltak jelen.
Külön köszönetet mondunk a megyei ispáni hivatalnak is, akik az államelnök illetve a kormány nevében köszöntötték a népközösségünk nemzeti ünnepét!
A 48-as hőseink szabadság és egyenlőség hite mi bennünk is megerősiti azt, hogy a különbözőségek alkotják az Egészet!
A kolozsvári megemlékezésen történtek bizonyithatják, hogy ha ismerjük, tiszteljük egymás történelmét akkor a hazának csak együtt lehetünk hűséges védelmezői !
A kommunikációs hiány miatti félreértések pedig megmutatták, hogy milyen hiányosságokat kell a ezután kiegésziteni-kiküszöbőlni. (Erdélyi Polgár)