ÁLLÁSFOGLALÁS
Egy olyan országban élünk, ahol az anyanyelvű oktatás minden szinten az alkotmányban szentesített jog, ahol a parlamenti pártok a neveléssel kapcsolatos egyezséget (paktumot) írtak alá, ahol az oktatás nemzeti prioritás. És mégis …
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége megalakulástól kezdve, alapszabályzatában megfogalmazott célkitűzései alapján mindig kiállt a romániai magyar oktatás megmaradásáért, minőségi fejlesztéséért. Az utóbbi időben, a közszférában dolgozók leépítése és a költségek csökkentésére hozott kormányhatározat egy olyan folyamatot indított el, amelyik teljesen szétveri az amúgy is összekuszált romániai oktatást és ezen belül az anyanyelvi oktatást.
Kifogásoljuk azt, hogy a kormány egyedüli prioritása a költségek csökkentése és ennek érdekében megadott számú közalkalmazott elbocsájtása. Egy átfogó törvényes keret (melynek esetleges következménye a költségek csökkentése) megteremtése helyett a kormány részéről egyszerűbb, ha a megoldást a tanfelügyelőségekre és az iskolákra hárítja.
A tantervek, a kötelező óraszám, az iskolák működését meghatározó normatívák és ezek alapján megkötött munkaszerződések csak olyan leépítéseket engednek meg, amelyek iskolákat szüntetnek meg.
Kérésünkre megyei és területi szervezeteink vezetői javaslatokat, elvárásokat fogalmaztak meg. Úgy vélem ezek nyilvánosságot kell kapjanak hisz közérdekű kérdéseket, megoldásokat vetünk fel.
Változtatás nélkül közreadjuk egy tömbmagyarságú területi szervezet (I.) és egy szórvány-magyar szervezetünk (II.) idevonatkozó anyagát.
I. A tanfelügyelőség és egyes iskolák vezető testületei által megfogalmazott leépítési javaslatokkal kapcsolatosan ki szeretnénk hangsúlyozni a következőket:
1. Az iskola összevonás nem érintheti az óvodai és az elemi (I.-IV.) osztályokat. A gyermekek túl kicsik az ingázáshoz. Az iskola összevonás hátrányos helyzetű településeket érint és sok esetben a szülő anyagi helyzete nem tudja biztosítani az ingázást más településre (ruha, tízórai, ingázási költség), ami az analfabéták számának a növekedéséhez vezet.
2. Településeink elnéptelenedése a Ceausescu diktatúra faluromboló politikájának egyik következménye. Az elmúlt húsz évben sem történt majdnem semmi kistelepüléseink gazdasági megerősödésének támogatására. Senki sem kért és kapott kárpótlást azért a rombolásért, ami a diktatúra elkövetett kistelepüléseink közösségeivel. Romániának kötelessége úgymond kárpótlásként is biztosítani az óvodai és az elemi oktatást, akár egy gyermeknek is ezeken a településeken. Javasoljuk összeállításra a hátrányos helyzetű települések névjegyzékét és ezek iskoláinak speciális alapból, nem fejkvóta rendszer szerint finanszírozását.
3. A Székelyföld településein a rendőrség, csendőrség, katonaság nem a nemzeti közösség soraiból kerül ki. Gyermekeik anyanyelvi oktatása csökkentett létszámú osztályokban történik, ami hozzájárul ahhoz, hogy a székelyföldi megyék egy osztályra jutó átlag tanulólétszáma alacsonyabb a többi megyékhez képest. Javasoljuk ezen osztályokra is a speciális alapból való finanszírozást.
4. Az V. – VIII. osztályos vidéki iskolahálózat újraértékelésénél az esetleges összevonás javaslatot előzze meg egy átfogó felmérés arról, hogy hogyan oldható meg az iskolába való ingáztatás minden tanuló számára.
5. A városi iskolák esetében már évek óta zajlik a vita az iskolahálózat újraértékelésére. Meg kell hozni a döntéseket a helyi közösségek javaslatai alapján, mert ezeknek a perspektivikus fejlődés mellett költségcsökkentő hatásai is lesznek.
6. Költségcsökkentést el lehet érni úgy is, ha összevetjük az iskolák kihasználtsági fokát a jelenlegi normatívákkal. Egy ilyen irányú felmérés is segítené a városi iskolahálózat újratervezését.
A költségek csökkentését minisztériumi és tanfelügyelőségi szinten is felül lehetne vizsgálni. A decentralizáció megkívánja a rendszer felsőbb szintjének a felülvizsgálatát is.
A teljesség igénye nélkül megemlítenék egy pár rekordok könyvébe illő dolgot, amiből egyesek nagyon jól jártak, az iskolák és a tanulóknak pedig költséget jelent:
1. Jelenleg egy szakközépiskolát végzett diák érettségi után 11 db. – 13 db. diplomát kap. Diákonként 40 Ron kiadás, a diplomát nyomtató cégnek országosan 8 millió Ron (80 milliárd régi lej) bevétel. A leépítéssel küszködő iskoláknak két titkárnő hat hónapi munkaideje.
2. Oktatási intézmények szakjainak akreditálása az országos akreditációs tanácsnál történik. Jó kereseti lehetőség és munkahely Bukarestben. Mire való a tanfelügyelőség ebben az esetben? Az iskolák és a városok nem tudják megfizetni a költségeket.
II. Szakmai jellegű problémák, észrevételek, javaslatok:
Problémák:
-a finanszírozásra vonatkozó (HG 1618/2009) kormányrendelet módosítása feltétlenül meg kell előzze az országos beiskolázási tervet rögzítő kormányhatározatot,
-a pótfinanszírozást nem lehet az önkormányzatokra bízni, mert ez állandó létbizonytalanságnak teszi ki az iskolákat,
-az iskolák jelentős része (nem csak a magyar tannyelvűek) hátrányos helyzetben van, mert több alkalmazottra van szüksége ahhoz, hogy rendeltetésszerűen működhessen,
-nagy eltérések mutatkoznak az iskolák között a jogos, törvényes fizetésbeli különbségek miatt (az iskola alkalmazottainak képzettsége, tapasztalata ) – a jól képzett, fokozatokkal rendelkező pedagógus „nem keresett” ?!
-nem rendezett a
o több intézményt kiszolgáló egységek finanszírozásának kérdése (pl. pénzügyi központ vagy logopédiai kabinetek),
o bentlakással és étkezdével rendelkező iskolák többletköltségeinek fedezése,
o művészeti iskolák, teológiai iskolák sajátosságaiból adódó többletköltségek fedezése,
o alternatív iskolák besorolása,
o fakultatív oktatók bérezése nem rendezett (számunkra csak ott támogatott ez a forma, ahol nincs anyanyelvű iskola vagy tagozat),
o sajátos nevelési igényű gyerekek többletköltségeinek fedezése.
Tisztázandó kérdések:
-az iskolák nem bérezéssel kapcsolatos költségeinek finanszírozási módja,
-új kerettantervek hiányában egyenlőre ismeretlenek az új tanévre vonatkozó tantárgyankénti óraszámok,
-mi a bérezési törvény és a finanszírozási kormányrendelet viszonya (pl. megengedhető-e a törvényes keret alatti bérezés – dönthet-e ebben az iskola és a pedagógus).
Javaslatok:
-meg kell emelni az 1 főre számított finanszírozási alapösszeget (standarde de cost pe elev, pe medii şi pe nivele) (a jelenlegi formájában nincs esély a kerettantervek által biztosított egyéb oktatási formák működtetésére: emelt óraszámú tantárgyak, művészeti- és sportkörök, választható tantárgyak)
-külön alapot kell létrehozni a kisebbségi oktatási költségek fedezésének kiegészítésére (fontos a pontos módszertan kidolgozása, átláthatóság, hosszabb távú biztonság)
-kisebbségi oktatásban, ahol nincs meg az osztályonkénti középlétszám, nem megkülönböztető kiegészítő együtthatóban kéne gondolkodni, hanem a pedagógus (legalább alap) bérének biztosításában a külön alapból (pl. ha egy vidéki osztályban nincs csak 13 diák, az 5 diákra eső összeget a külön alapból lehetne biztosítani – mert a törvényes keret szerint működhetnek osztályok min. 10 gyerekkel),
-fontos lenne a tömb – szórvány helyzet differenciálása (akár olyan értelemben is, hogy a lehetséges iskolai populáció által sűrűn és gyéren lakott terület – így nem csak magyar ügy), hiszen a szórványban/elszigetelt településeken nem alternatíva sem az osztályösszevonás, és gyakran az utaztatás sem,
-megfontolandó a pénzalapok újraelosztásának lehetősége megyei tanácsi szinten vagy helyi tanács szinten, ha több intézmény működik egy településen (mert a gyerekek létszáma nem minőségi mutató),
-megfontolandó: ha a finanszírozás ennyire helyzetszintű, a pedagógusok alkalmazásának jogköre is át kellene kerüljön helyi szintre,
-a minisztérium minden tanfelügyelőségtől kérjen pontos helyzetjelentést a kormányhatározatból eredő problémákról (ne legyen sajátos, kisebbségi ügy)
Javaslatok a magyar közösség szintjén:
o Közös tanácskozás összehívása: RMDSZ – RMPSZ – tanfelügyelőségek között
o Jogi és könyvelési tanácsadó iroda felállítása és működtetése iskolák részére (személyes, telefonos, on-line tanácsadás)
o Szakmai fórum keretének biztosítása valamilyen web-felületen, pozitív megoldási példák megosztása
Azt hiszem, a bemutatott anyagok igazolják azt, hogy oktatási rendszerünk igen komoly gondokkal küzd és a megoldások nem uniformizálhatók, hanem sokszor igen sajátosak és egyediek, hisz gyermekeinkről van szó.
Ha valamikor, most úgy érzem szükségszerűvé vált az összefogás, racionális érvelés mentén mind a politikummal mind a civil szférával, hogy elkerüljük a végzetes kimenetelt.
Csíkszereda, 2010. február 22. Lászlófy Pál-István - RMPSZ elnök
.
Megjegyzés. Köszönjük a RMPSZ vezetőségének, hogy állásfoglalásukkal a népközösségi iskola beszüntetési akciókat kifogásolják, az I-IV osztályos kisiskolások esetében a "tömbösités" alkalmazhatlanságára való figyelmeztetésükkel pedig a Magyar Polgári Párt álláspontját igazolják. A megyei tanfelügyelőségeknek, a kétértelmű kormányhatározatokkal kapcsolatos eljárásmódja csak tetézi a finanszirozási keretek rugalmatlansághiányát. A korekt problémamegoldást - szerintünk is - csak az iskola megtartása mellett szabad eszközölni.
Mindkét szervezet közös meglátása az, hogy "uniformizálás" elvét a "sajátosság" kell helyettesitse.
Mivel csak kevesen kapták kézhez a szóban forgó kotmányhatározat(1618-2009) mellékletét leközöljük azt is, hogy lássák azok, akik azt hiszik, hogy a tájékozatlanság szólaltatott meg Bennünket, hogy birtokukban sok olyan dolog van, amit kérésre akármikor bemutathatunk...

Továbbra is kifogásoljuk, hogy még vannak olyanok, akik a népközösségünk ellen "dolgoznak"(főleg olyanok, akik közpénzből kapják a fizetésüket), illetve azok, akik a közpénzt nem az iskoláink megmentésére fenntarthatóságának a biztositására akarják felhasználni.
Vissza kell utasitanunk minden olyan véleményt miszerint a Magyar Polgári Párt nem a népközösségi oktatás minőségének a növelésére törekedne! Kritikáink mindig is épitő jelleggel birnak!
A helyi szintű problémák megoldására a helyi konzultálás egyik fontos eszköz, de visszautasitunk ezután minden olyant, ahol csak tények közlése történik, viszont nyitottak maradunk minden reális együttműdésre (Erdélyi Polgár)
A fenti állásfoglalással szemben a szövetségi szinekben felkerűlt államtitkárral készült cikket is idecsatoljuk, hogy látható legyen egyugyanazon probléma - a jövő nemzedék felkészitése - hogyan van elméleti sikban elképzelve:
A gyermek nem csomag és nem pénz
Megjelent a Népújság -ban 2010 febr.23
Beszélgetés Király András közoktatási államtitkárral
Király Andrást, az RMDSZ Arad megyei szervezetének vezetôjét, a Csiky Gergely Gimnázium igazgatóját nemrégiben nevezték ki a Közoktatási és Kutatásügyi Minisztérium államtitkárának. A jelek szerint nem lesz könnyû dolga, hisz egy olyan idôszak kezdetén tölti be ezt a tisztséget, amikor beindult a romániai oktatási rendszer karcsúsítása, a gyerekszám alapján történô finanszírozás bevezetése. Mindez – különösen a szórványban – egy sor óvoda és iskola létét teszi kétségessé.
A romániai magyar nyelvû oktatás szakembereinek február 12-i marosvásárhelyi tanácskozása az elsô olyan rendezvény volt, amelyen államtitkárként részt vett. A tanácskozás szünetében benyomásairól érdeklôdtünk.
– Az oktatással kapcsolatos elképzeléseket szeretném csapatmunkában kezelni, hisz ez mindannyiunk szívügye. Minden magyar gyerekért vállalnunk kell a felelôsséget, mert csak akkor tarthatunk meg egy megfelelô oktatási szerkezetet, ha gyermekek vannak benne. Érdeklôdéssel és figyelemmel hallgattam a kollégáimat, de a meggyôzôdésem továbbra is az, hogy a gyermek nem csomag és nem pénz, amit ide-oda lehet vinni. Erre figyelnünk kell, ha valóban gyermekközpontú képzést akarunk. Remélem, hogy a romániai magyar oktatást el tudjuk indítani azon az úton, amely egy kicsikét felfele ível.
– Mi az RMDSZ javaslata az új oktatási törvénnyel kapcsolatosan, amelyen jelenleg dolgoznak?
– Ehhez látni kell a kormány elképzelését, amihez hozzátehetjük az RMDSZ módosító változatát. Minden olyan javaslatot meg fogunk tenni, ami az anyanyelvi oktatás ügyét szolgálja.
– Milyen következményei lesznek a most érettségizô diákokra a vizsga átszervezésének?
– Ezen a kérdésen nem gondolkoztak el alaposan azok, akik meghozták a határozatot. Bár szándékuk szerint könnyíteni akartak a XII. osztályt végzô diákok helyzetén, véleményem szerint egy kicsit komolytalanná tették az érettségi vizsgát. Mivel iskolaigazgatóként kerültem az államtitkári tisztségbe, az a tapasztalatom, hogy a diákjaink és a szülôk csak állnak és nézik, hogy egy érettségirôl, egy felmérésrôl vagy nem is tudni mirôl van szó. Miközben zajlik az oktatás, folynak a szóbelik, s közben elmaradnak az órák. Érzésem szerint egy olyan próbálkozásról van szó, ami nagyon hamar el fog halni, és egy más megoldás születik helyette. Magyar nyelv és irodalomból, román nyelv és irodalomból úgy mérünk fel egy négyéves folyamatot: ha tud valamit a diák, akkor haladó, ha nem tud semmit, akkor alapszintû, ha nagyon jól tud, akkor emelt szintû, azaz kiváló minôsítést kap – ez nem fejezi ki azt, amit az érettséginek tükröznie kellene. Sajnos hasonlóan zajlik majd idegen nyelvbôl és a számítógép- kezelési ismeretek felmérésébôl is, az érettségi jegy pedig csak az írásbeli vizsgák eredményét fogja tükrözni. Lehet, hogy az elgondolás jó volt, de a végeredmény kevésbé.
– A nyolcadikos tanulók ismereteinek a felmérése sokat módosult az elmúlt évek során. Király András melyik változatot támogatja?
– Ezt is az intézménynek kellene eldöntenie. Az országos felmérés (képességvizsga) nem indult el rosszul, csak amikor kiderült, hogy "mennyi az annyi", egy kicsit mindig könnyítettek. Én nem tartottam jónak azt a rendszert, amelyben a hetedik és nyolcadik osztályban megírt egységes dolgozatok alapján döntötték el egy gyerekrôl, hogy milyen eredménnyel végezte el az általános iskolát. Visszaemlékszem arra az idôre, amikor hetedik, majd késôbb nyolcadik osztályban volt egy "abszolváló" vizsga, s a diákok a saját tanáraik elôtt adtak számot ismereteikrôl, s hogy képesek-e arra, hogy tovább tanuljanak. Valahogy erre a szintre kellene visszamenni a túlközpontosítás helyett.
– Milyen javaslata lesz az RMDSZ-nek a IX. osztályba való felvételt illetôen? Köztudott, hogy a középiskoláknak nincs beleszólásuk a központosított elosztásba, próbálnak-e ezen változtatni?
– Az én álláspontom az, hogy a döntést az intézményre kellene bízni. Az iskola pontosan tudja, hogy mi a célja a négyéves ciklus során. Ha úgy határoznak, hogy beiratkozási dossziék alapján vesznek fel diákokat, tegyék, a kiemelt középiskolákat pedig hagyjuk, hogy rostáljanak.
– Mi a véleménye a tantervekrôl, tankönyvekrôl?
– Képviselôként az egyik hobbim lett volna, csak megszûnt a mandátumom. A jelenlegi helyzeten mindenképpen változtatni kell. Ha reformról beszélünk, annak tartalmaznia kell az oktatás szerkezeti átalakítását is, ami nemcsak osztályokat és diáklétszámot jelent. Eljött az ideje annak, hogy megnézzük: mit tanítunk. Idejétmúlt az a rendszer, hogy mindent meg akarunk tanítani, magoltatni akarjuk a diákot. Alapfogalmakat kell tisztázni, és rávezetni a tanulókat arra, hogy mit, hol és hogyan találnak meg. Csökkenteni kell a tananyagot, az óraszámokat, és akkor úgy érzem, hogy ténylegesen a diákra is gondolunk. Sajnos, ez a tanórák és a pedagógusok számát is érinti…
– Van-e szándék arra, hogy megoldják végre azt a nagyon komoly gondot, hogy az iskoláknak is legyen beleszólásuk abba, hogy milyen pedagógusokat alkalmaznak és tartanak meg hosszabb távon?
– Ez egy folyamat lesz, mert egyszerre mindent nem lehet megoldani. Szívós munkával el kell jutnunk oda, hogy az iskola megválogathassa a diákot és a pedagógust is.
A tanácskozáson nagyon sok kérdés merült fel arról, hogy az oktató személyzetet is jobban be kellene vonni az iskolára vonatkozó kérdések megoldásába. Vannak nagyon jó pedagógusok, akik megtartják az órát és elmennek. Szerintem olyan emberekre van szükség az oktatásban, akik a tanítás mellett közösségi célokat is felvállalnak. Bodolai Gyöngyi
Megjegyzés. Azzal volt az MPP vezetősége meggyanusitva, hogy nem látná a problémákat teljes egészében,a tájékozatlanság lenne a kritikák kiindulópopntja és álláspontuk távol esne a reális tényektől. Szétnézve a szomszédos megyékben és összevetve a minisztériumi vezető álláspontjával látható, hogy az oktatásban észrevehető összevisszaságban történnek nem éppen megfelelő dolgok,amelyek népközösségünk iskolásait illetve a tanszemélyzetét érinti. (Erdélyi Polgár)